א. חפץ מס' 1 במעקבים
 
 
 
 
 
 
 

מהי המשמעות של בגידה?

אחד הדברים הקשים ביותר שיכולים לקרות בזוגיות הוא חשד, או מציאת הוכחה לבגידה מצד אחד מבני הזוג. החשד הוא כמו רעל במערכת היחסים, וגילוי של חוסר נאמנות מוביל פעמים רבות לשבירת האמון ולתחושות קשות של כאב וכעס, ואף יכול להסתיים בפרידה וגירושין. במקרה כזה שואלים את עצמם בני זוג רבים, האם לבגידה יש השלכות משפטיות על הליך הגירושים? התשובה לשאלה זו מורכבת, ותלויה גם בסמכות שבה מתנהל הליך הגירושים – בית המשפט לענייני משפחה, או בית הדין הרבני. בכל מקרה, בכל תהליך הנוגע לגירושים המערב בגידה מומלץ לפנות לייעוץ משפטי, וחשוב להביא כמה שיותר הוכחות, אותן ניתן לאסוף עצמאית, או להיעזר בחוקר פרטי בגידות הינן תחום מומחיותו.

השפעות משפטיות אפשריות של בגידה

  • פגיעה כלכלית – בית הדין לענייני משפחה מתנהל על פי חוק יחסי ממון, ועל פי חוק זה אין שום חשיבות לסיבה בגינה נגמרו הנישואין. בן זוג שבגד אינו מאבד את זכויותיו הכלכליות או "נענש" כלכלית. בבית הדין הרבני התמונה יכולה להיות מעט שונה. מזונותיה של אישה בוגדת יכולים תיאורטית להישלל אם הוכח שבגדה. עם זאת, בתי הדין הרבניים דורשים הוכחות חד משמעיות וחזקות ביותר על מנת לנקוט בצעד זה.
  • משמורת – בגידה אינה אמורה להשפיע על שאלת המשמורת, מכיוון שזו מושפעת משאלת טובת הילד עצמו. ככלל, בתי המשפט אינם תופסים בגידה כמעשה אשר מעיד על חוסר מסוגלות הורית. נדרש להוכיח שהבגידה עצמה מסכנת או פוגעת בטובת הילד על מנת שתהיה לה השפעה בתחום זה.
השלכות משפטיות של בגידה

האמת לגבי בגידה

בית המשפט לענייני משפחה אינו מייחס חשיבות לשאלת הבגידה בדיוניו, כל עוד היא אינה פוגעת ברווחת הילדים. עם זאת, לעיתים יש השפעה להאשמה בבגידה בבתי הדין הרבניים. מכאן שהצורך לדעת את האמת איננו רק צורך רגשי חזק. במידה ובגידה הובילה לתהליך גירושין, בקשו יעוץ משפטי מוסמך ואספו כמה שיותר ראיות הנוגעות לבגידה, בעצמכם או בסיוע מקצועי של חוקר פרטי בגידות הן תחום עיסוקו. כך תוכלו להבטיח שתעברו את ההליך הקשה עם כל הידע הנדרש ובמינימום מאמץ וקשיים.