א. חפץ מס' 1 במעקבים
 
 
 
 
 
 

חקירות רשות ניירות ערך

מהן החקירות שמבצעת הרשות לניירות ערך?

רשות ניירות הערך הינה גוף ציבורי ישראלי שמטרתו הגנה על האינטרסים של ציבור המשקיעים בניירות ערך. בין תפקידיה קיים הפיקוח על ההתנהלות התקינה של הבורסה לניירות ערך ועריכת חקירות אודות הונאות בתחום. משמעות הדבר היא שלרשות ישנה סמכות לחקור אנשים ובתי השקעות שנחשדים בפעילות לא חוקית בבורסה לניירות ערך, הרצת ניירות ערך או שימוש פעילות עבריינית אחרת. בשנים האחרונות הרשות "העלתה הילוך" מבחינת הכמות והאינטנסיביות של החקירות, דבר המוסיף לחץ על בתי ההשקעות ומדרבן אותם להקפיד על החוק ועל ההתנהלות התקינה. במקרים כאלו גם לבתי עסק שהתנהלותם נטולת רבב קיים הצורך להקפיד על משנה זהירות, על מנת שלא להימצא בחקירה באשר לעמית עסקי מפוקפק. על מנת למנוע סיכון פוטנציאלי, מומלץ לפנות לקבלת שירות ממשרד המתמחה בחקירות כלכליות.

חקירות כלכליות של רשות ניירות ערך

מקרים בהם חקירות מסוג זה הן הכרחיות

• לפני התקשרות עסקית חדשה: לפני ביצוע עסקה ראשונה אל מול חברה מוטב לוודא היטב שהדבר נעשה אל מול פרטנר מהימן. חקירה כלכלית הנעשית מבעוד מועד יכולה לספק מידע רלוונטי על החברה, כולל המוניטין שלה ומצבה הכספי. כך נגן על העסק שלנו מעסקאות הרסניות או מהיקשרות עם חברה הנחשדת בהתנהלות מפוקפקת.
• לפני קבלת שותף חדש לעסק: במקרה בו נרצה להרחיב את שורות העסק ולהכניס שותף חדש פנימה, יש לנקוט במשנה זהירות. לאדם חדש הפועל מתוך העסק השפעה רבה, ומוטב שנהיה בטוחים במאפייניו, בהיסטוריה שלו ובכוונותיו לפני הכנסתו המלאה. במקרה כזה יוכלו חקירות כלכליות לשפוך אור על העבר הכלכלי שלו אותו אדם, על האמצעים העומדים לרשותו ועל ההתקשרויות הכלכליות שהוא מקיים.

ביצוע חקירה כלכלית בכפפות משי

אין צורך לציין את העובדה שביצוע חקירות כלכליות אודות שותף עתידי או בית עסק הוא עניין עדין ורגיש. חקירה שכזו מוטב שתתבצע בידיים אמונות, שידעו לאזן בין מקצועיות וחתירה למידע רלוונטי לבין דיסקרטיות וחשאיות. לכן, לפני מהלך עיסקי משמעותי או קבלה של שותף חדש מומלץ לברור את משרדי החקירות בעלי המוניטין הטובים ביותר על מנת להבטיח טיפול מיטבי בנושא.