א. חפץ מס' 1 במעקבים
 
 
 
 
 
 
 

מי צריך חוקר פרטי כשיש משטרה?

מי צריך בעצם חוקרים פרטיים במקום שבו יש משטרה? אם יש בעיה כלשהי – אז פשוט פונים למשטרה, שדואגת לחקור, לאסור ולטפל משפטית בעבריין. מתברר שהמציאות מורכבת יותר. הבה ונבחן מה זה בעצם חקירה פרטית, מתי פונים לחקירה כזו ומי הוא בכלל החוקר הפרטי.

 

חקירה פרטית – כשאתם פשוט רוצים להגיע לאמת

ישנו הבדל גדול בין חקירה פרטית למשטרתית. קודם כל, אל המשטרה מגיעים מקרים רבים מאוד, כאשר אף פעם אין מספיק כוח אדם לטפל בכולם, ולכן צריכים לתעדף אותם. שימו לב, לפעמים שרים או אפילו ראש הממשלה בוחרים לתת עדיפות לחקירה זו או אחרת, והתעלומה נפתרת בתוך ימים ספורים, אך ברוב המקרים, החקירות מסתבכות ומתארכות פשוט כי אין מי שיטפל בהן, וככל שעובר יותר זמן, כן הסיכוי לפענח את התעלומה הולך וקטן.

מעבר לזאת, לעיתים המקרה פשוט לא רלוונטי למשטרה משום שאינו מהווה הפרה לפי הדין הפלילי. הדוגמה הבולטת ביותר למצב כזה היא בגידות בין בני זוג. החוק בעצם לא אוסר את המעשה, ולכן המשטרה אינה מטפלת בחקירות אישיות. אם כך, הדרך היחידה להגיע אל האמת היא לפנות לחוקר פרטי.

חקירה שמתנהלת על ידי משרד פרטי מתועדפת גבוה, מוקצה לה כל כוח האדם הרלוונטי והטיפול בה אינו נופל בשל אי התייחסות של החוק למקרה עצמו. כלומר, אנשים פונים למשרדים פרטיים במצב שבו הם מרגישים שהתלונה שלהם לא מטופלת כמו שצריך, או שכשפשוט לא ניתן להגיש אותה למשטרה.

חוקר פרטי

מיהו חוקר פרטי?

חוקר פרטי הוא מי שעבר הכשרה ייעודית והתמחות מקצועית, ואחריה קיבל רישיון של משרד המשפטים לעסוק בחקירות פרטיות. חוקר מוסמך ומוכר עובד בהלימה מלאה עם החוק, ויודע להציג ללקוח שלו את כל ההוכחות הרלוונטיות לאימות או להזמה של החשדות, שבגינם הוזמנה החקירה. מעבר לזאת, חשוב ביותר לציין שעל החקירה להתבצע בצורה נכונה, ואז הדו"ח של החוקר הפרטי קביל בבית המשפט ויכול לשמש כראייה. מסיבה זו, חשוב ביותר לעבוד עם חוקר מוכר ומורשה.

הרבה פעמים משרדי חקירות נפתחים ומנוהלים על ידי אנשי מקצוע בתחום החקירות, אחרי שמסיימים תפקידים בכירים במשטרה ובשב"כ. באותו האופן, גם חוקרים שרכשו ניסיון בשוק הפרטי יכולים להיות יעילים לא פחות. מה שחשוב הוא שלמשרד החקירות יהיו כל הרישיונות הדרושים על פי חוק.

החוקרים צריכים להפעיל הרבה יצירתיות כדי להשתמש בכלים חוקיים ונכונים, ולבצע את כל החקירה בתוך פרקי זמן קצרים עד כמה שניתן, ולהשיג תוצאות מהימנות. מעבר לזאת, הדיסקרטיות היא לא פחות מקריטית במקרים הרגישים הללו. אנשי מקצוע מיומנים מצליחים לבצע את החקירה בצורה נכונה, מקצועית ומהירה.

מיהו חוקר פרטי?

אומנם קל לנו לזהות הלימה בין חוקרים פרטיים לבין חקירות אישות, אך למעשה חוקרים מבצעים לא מעט בדיקות עבור חברות מסחריות, חברות ביטוח וכמובן משרדי עורכי דין. השירות אומנם עולה לא מעט כסף, אך התוצאות מצוינות, ומאפשרות ללקוח הפרטי או העסקי לגלות מה באמת קרה ולפעול נכון על סמך הממצאים.