א. חפץ מס' 1 במעקבים
 
 
 
 
 
 

חקירות כלכליות


חקירות כלכליות הן כלי המיועד להביא לשקיפות מלאה ולחשוף מידע אשר יתכן ומוסתר בכוונה תחילה, בהתקשרויות מהתחום העסקי או האישי. הן חקירות שמתבצעות כאשר קיים חוסר במידע שעשוי להביא תועלת כלכלית. למשל: בדיקת חשבונות בנק לפני הסכם ממון, איתור ירושות, מעקב אחר מתחרים עסקיים ועוד בתחומים אלה תוצאות החקירה עשויות להניב רווח כלכלי.

תחושת הצדק לבדה לא תביא על סיפוקה נושה, אשר ישקיע זמן ומאמץ באיתור בעל החוב, תביעתו ואפילו הכרה בצדקתו בערכאה המשפטית הרלוונטית, כאשר החייב יוכל להוכיח חוסר יכולת לעמוד בתשלום החוב, והתיק ייסגר בשל פשיטת רגל או מונח משפטי אחר שיותיר את הנושה בתחושת תסכול וכיסים ריקים.

ניהול וביצוע חקירות כלכליות

בעולם העסקי חשוב מאוד להיות תמיד עם האצבע על הדופק ולהיות בטוחים באמינותו וביכולתו הכלכלית של האדם עמו אתם עומדים ללחוץ ידיים. חקירות כלכליות נועדו לספק עבורכם את המידע המלא אודות השותף/העמית העסקי העתידי שלכם, וכאן נרחיב מעט יותר על המקרים שבהם הן נדרשות.

קיימות מספר סיבות עיקריות לביצוע חקירות כלכליות, המתבצעות על ידי חוקר פרטי בעל מיומנות וכלים בתחום:

חובות עסקיים

בין אם מדובר בשותפות שקרסה, חוב שנוצר בין ספק ללקוח, חוב של עסק/ ארגון לבנק או חברת אשראי, כל אלו יצריכו הצגה של מסוגלות כלכלית לפירעון החוב טרם הפניה אל בית המשפט. במקרים מעין אלה לרוב מזמין החקירה הכלכלית יהיה עורך הדין הממונה מטעם אותו גוף, במטרה לאתר כספים, נכסי נדל"ן ונכסים אחרים בבעלות בעל החוב.

גירושין

במקרים רבים עם תחילת קריסתו של הקשר הזוגי, עורך מי מבני הזוג הכנה ליום הדין ומגלה יצירתיות בדרך להסתרת נכסים וכספים שמקומם בתחשיב הרכוש המשותף, במטרה להימנע מחלוקתם כמתחייב בחוק. הדרכים להסתרת הכסף והרכוש הן רבות בניהן: העברת כספים לחשבונות בנק בחו"ל, העברת נכסים על שם בני משפחה ומקורבים, העברת כספים מקרנות פנסיה וקופות גמל, יצירת חובות פיקטיביים במטרה להפחית את ערך ההון המשותף ועוד.

גילוי בטרם התקשרות

הצורך בגילוי בטרם ההתקשרות הרשמית נולד בעיקר בתחום החברות והתאגידים, לפני רכישות או מיזוגים, במטרה להבטיח שקיפות מלאה ולזכות לתמונת מצב אמתית טרם ההשקעה בפועל. חקירה כלכלית זו תתמקד במצב החברה ובנכסיה ולא תחדור לפרטיותו של אדם - בעל החברה, בעלי מניות וחברי דירקטוריון.

חקירות כלכליות - מדוע זה כל כך חשוב?

כולנו יודעים שלעתים רבות אנשים עשויים לעשות רושם של מצליחנים, כאשר בפועל הם למעשה עומדים על סף פשיטת רגל וצברו חובות כבדים ביותר. לנו בתור בני אדם אין תמיד את היכולת לדעת האם השותף/העמית העסקי המיועד שלנו הוא אכן בעל היכולות הכלכליות עליהן הצהיר, ולכן בלית ברירה עלינו להזמין חוקר פרטי שמתמחה בביצוע חקירות כלכליות על מנת לבדוק את רקעו של אדם מסוים.


מה תגלה החקירה?

כאמור, החקירה הכלכלית אמורה לספק לכם את כל הרקע הדרוש אודות השותף או העמית העסקי הפוטנציאלי שלכם. ישנם שני מקרים שכיחים להזמנת חקירה כזו:

  • התחברות לשותף – למשל, במקרה שבו אתם מחליטים להסתייע בשותף על מנת לפתוח עסק כלשהו (מכולת, מוסך או כל עסק אחר). כיצד תדעו כי אותו שותף הוא אכן בעל האמצעים שעליהם התחייב? מוטב לו תדעו זאת מראש לפני שתמצאו את עצמכם בודדים במערכה עם הרבה פחות אמצעים מהמתוכנן.
  • לחיצת ידיים עם עמית עסקי – נניח שאתם ספקים של מוצר כלשהו ואדם יוצר עמכם קשר ומבקש להזמין מכם כמות גדולה של סחורה. כיצד תדעו שהצ'קים שלו לא יחזרו? כיצד תהיו בטוחים שהוא יעמוד בהתחייבויותיו לשלם? חקירה כלכלית תספק לכם את כל המידע הדרוש בנושא.

האם חקירה כלכלית היא חוקית וקבילה בבית משפט?

החקירה לכשלעצמה היא קבילה ואין כל מניעה לפעול ולבצעה. יחד עם זאת, הצורך בקיום של חקירה כלכלית אינו מבטל את זכותו של אדם לפרטיות ועל כן חשוב לוודא כי החקירה מתבצעת באמצעות כלים הנמצאים במסגרת החוק ואינם מפרים אותו.
מידע שהושג באמצעים לא כשרים לא יוכל להיות מוצג בבית המשפט ואף חושף את מבצע החקירה לתביעות הנוגעות לצנעת הפרט וחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.

חוקר פרטי מקצועי ומנוסה ידע לפנות למאגרי מידע פומביים או אחרים, באמצעות קבלת הרשאות כחוק, לבצע מעקבים ותשאולים במקרה הצורך מבלי להפר את פרטיות הנחקר. על כל מידע שיושג באמצעות החקירה להיות קביל ובר הצגה בבית המשפט על מנת שיהיה בעל ערך.


סוגי חקירות

חקירות כלכליות אינן מקשה אחת וכל חקירה מצריכה גישה, תכנון והיכרות עם מטרות החקירה לצד האובייקט הנחקר. חקירת יכולת ומשאבים לצורך רכישת חברה אינה דומה לחקירת בן/ בת זוג בטרם הליך גירושין.

את החקירה יש לבצע במיומנות גדולה תוך שמירה על דיסקרטיות מלאה הן מן הנחקר והן מן הסביבה הקרובה. במקרים רבים חקירות מעין אלו אינן מולידות את התוצאות הרצויות למזמין החקירה, ועליו יהיה להתמודד עם הסיטואציה: גביית החוב, הגעה להסכם וכדומה, בדרכים של שיח ושיתוף פעולה. לעתים עצם קיום החקירה עשוי להוות פגיעה באמון וטעם לפגם, ולכן חשוב מאוד לשמור על דיסקרטיות מלאה לפני, בזמן ולאחר התהליך.

דיסקרטיות זו חשובה כמובן גם על מנת לאפשר לחוקר לעשות את עבודתו נאמנה, ובמהירות, ולא להעביר לנחקר את התחושה כי הוא נמצא תחת זכוכית מגדלת, מה שיעודד אותו להסתיר ולהחביא מידע וממון בדרכים יותר יצירתיות.

 
בסופו של דבר, חקירות כלכליות מקצועיות ומקיפות הן הדרך הטובה ביותר לקבלת הרקע הרצוי. החקירה תגלה האם מדובר באדם פושט רגל או שפשט רגל בעבר, כיצד הוא מתנהל עם התקציב שלו והאם אכן יש לו כעת את היכולת לעמוד בהתחייבויותיו כלפיכם. כיצד הדבר מתבצע? ובכן, החוקר הפרטי ינסה לאתר מסמכים על עסקאות שונות שבוצעו בזמן האחרון, ללמוד כיצד האדם מתנהל עם כספיו (חשוב מאוד לגבי שותף עסקי), אילו מקורות הכנסה נוספים מקיימים אותו והאם הוא מסתיר מכם מידע חשוב שכדאי לכם לדעת עליו כגון חובות.

משרד החקירות א. חפץ ישמח לעזור לכם להסיר כל ספק כאשר הוא מתעורר, ויסייע לכם ללכת על בטוח בעולם העסקים. צרו עמנו קשר עוד היום בטלפון 050-9200299 ונשמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה בנושא.