מהן הבעיות האתיות של חוקרים פרטיים?

בעיות אתיות של חוקרים פרטיים
בעיות אתיות של חוקרים פרטיים

חוקר פרטי הוא אחד מהמקצועות המורכבים והרגישים ביותר, בהיותו משיק לנושאים שונים הקשורים לערכי היסוד של החברה הדמוקרטית וזכויות האדם, בדגש על זכות האדם לשמירה על פרטיותו. במילים אחרות ניתן לומר כי חוקרים פרטיים ניצבים מתוקף עבודתם מול דילמות מאתגרות עד בלתי אפשריות מבחינה אתית.

על חלק מהשאלות האתיות שעמן מתמודד החוקר הפרטי אמנם יש מענה ברור המוגדר על פי החוק, אך במקרים רבים מאוד הבעיות האתיות נתונות לפרשנות החוקר. נראה כי לא אחת מדובר בשאלות אתיות כבדות משקל שאין עליהן תשובה חד משמעית אחת.

במקרים אלו על החוקר להפעיל שיקול דעת מקצועי ולפעול לפי אמות המוסר האישיות שלו, כל זאת תוך ידיעה ברורה שכל פעולה המתבצעת במסגרת של אותם שטחים אפורים, היא בעלת השלכות עתידיות שקשה לנבאן, ולעתים אף מדובר בהשלכות לא פשוטות והרות גורל מבחינתו. במאמר שלפניכם נזכיר בעיות אתיות שכיחות שעמן מתמודדים חוקרים פרטיים לעתים קרובות.

בעיות אתיות לדוגמא

בלש פרטי שטיפל בלקוח מסוים, עלול למצוא את עצמו בשלב מאוחר יותר נדרש לעבודה שבה עליו לחקור את אותו לקוח ולחשוף אותו במערומיו. מדובר במקרה לא פשוט מבחינה אתית שכן לחוקר כבר יש מידע מוקדם בנוגע ללקוח, שאליו נחשף במסגרת העבודה שביצע עבורו.

לא אחת מטפלים חוקרים פרטיים במספר לקוחות במקביל ובמקרים מסוימים עלול להיווצר מצב שבו בלש פרטי נשלח לחקור את אחד מהלקוחות המעסיקים אותו. גם כאן מדובר בדילמה לא פשוטה מבחינה אתית.

במקרים שבהם מדובר בחקירה הקשורה לענייני אישות, כמו לדוגמה כשמדובר בגבר המעוניין לגלות האם אשתו נאמנה לו או לא, מושא החקירה יהיה בדרך כלל עניינו של לקוח אחד בלבד. עם זאת, לא אחת ישנם מספר לקוחות המעוניינים לחקור בדיוק את אותו הנושא. גם כאן מדובר בבעיה מוסרית מהמדרגה הראשונה.

אתם מוזמנים ליצור קשר עוד היום עם א. חפץ – משרד חקירות הפועל מסגרת הקוד האתי לחוקרים פרטיים.
בטלפון מספר 050-9695190 וכן באפשרותכם להשאיר את הפרטים שלכם בטופס “צור קשר” באתר.